Devlet Yardımı Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Ülkemizde yardıma ihtiyacı olan kişilere devlet tarafından pek çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin ilgili devlet kurumlarına başvuru yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru sonuçları değerlendirildikten sonra kişilere yardımlar yapılacaktır. Sosyal yardımlar, günümüzde önemli bir yere sahiptir. Devlet de bunu göz önünde bulundurarak yardıma ihtiyacı olan birçok aileye yardım yapmaktadır. Sosyal yardım alıyorsanız veya başvuruda bulunmuşsanız sonucunu internetten devlet yardımı sorgulama ile öğrenmeniz mümkündür. Bu konuda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, SOYBİS adı verilen sisteme geçmiş bulunmaktadır. Bu sistem ile sosyal yardımlaşma işleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Sosyal yardım bilgileri internet üzerinden sorgulamak mümkündür.

Sosyal yardım bilgileri sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Sosyal Güvelik Kurumu (SGK)’nun tüm hizmetlerinden faydalanmak ve kişi bilgilerine ulaşmak içi e-Devlet sistemine T.C numarası ve şifre ile giriş yapmak gerekmektedir. Bunun için öncelikle PTT’den e-Devlet şifresi almanız gereklidir. Şifre karşılığında sadece 2 TL ücret ödedikten sonra internetten e-Devlet için turkiye.gov.tr adresine kişisel bilgilerinizi yazıp giriş yaparak işlemlerinizi online olarak kolayca yapma imkânı bulabileceksiniz. Peki devlet yardımı sorgulamayı nasıl yapacaksınız. Sizin için aşağıda anlattık.

E-Devlet üzerinden yapacağınız devlet yardımı sorgulama işleminde E-Devlet şifrenizin bulunması gerekmektedir. E-Devlet şifrenizi nasıl alacağınızdan yukarıda bahsetmiştik. Öncelikle turkiye.gov.tr adresine kimlik bilgileriniz ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Daha sonra ekranın sol üst köşesinde yer alan e-hizmetler seçeneğini tıklayın. Açılan sayfadan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kısmını bulacaksınız. Daha sonra da bu kısmın alt bölümünde yer alan sosyal yardım bilgileri sorgulama seçeneğinden sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz hemen aşağıdaki adrese tıklayarak öğrenebilirsiniz.

DEVLET YARDIMI SORGULAMAK İÇİN TIKLAYIN

Adrese ulaşıp sorgulama yapabilirisiniz. Bu butona tıkladıktan sonra karşınıza gelecek sayfada sizden TC kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenecektir. Bu bilgileri doldurarak kimlik doğrulama işleminizi gerçekleştiriniz. Son işlem olarak ise sisteme giriş yap adlı butona tıklayınız. Bu şekilde açılan sayfa üzerinden sorgulama işleminizi tamamlayıp sorunuzun cevabını alabilirsiniz.

Bunada Göz At  Araç Muayene Gecikme Bedeli Hesaplama

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL