Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Çalışanlar Nasıl Motive Edilir?

Yazar: Emre Bilgiler

Motivasyon kelimesi hemen her yerde karşımıza çıkıyor. Belki yeni bir tabir gibi görünebilir fakat üretken olabilmek için bir şekilde hedef koymak her zaman etkili bir yoldur. Motivasyonun kısa tanımı için belirli bir şekilde davranmak veya davranmak için bir neden aramak denilebilir. İşe bu açıdan baktığımızda her zaman verimli olmak için kendi kendimize bir motivasyon kaynağı ararız. Örneğin bir anne veya bir baba, çocuklarına daha iyi gelecek bırakmak için çok çalışırlar. Bu bile bir motivasyon kaynağıdır. Bu her zaman Motivasyonun çalışanlar üzerinde bilimsel olarak kanıtlanmış etkileri vardır. Bu yüzden işine değer veren işverenler, çalışanlar nasıl motive edilir konusuna eğilirler. Hatta bunun için kurulmuş, profesyonel hizmet veren şirketler bile mevcut. Birazdan sizin için ele alacağımız konularında, çalışanlarınızı kendinize de motive edebilirsiniz.

Bugün dünyanın en büyük firmaları, çalışanlarının motivasyonlarını yüksek tutarak verimli iş koşulları oluşturmakta. Google firmasının bu konuda sunduğu imkânlar dünya genelinde bir üne kavuşmuş durumda. Çalışanlarınızın motivelerini kaybetmeleri tamamen normal. Bunu insani duygular ve olgunlukla karşılamalısınız. Zaten aksi takdirde alacağınız geri dönüşler hep negatif yönde ivme gösterir. Bu durumda daha pozitif olmalı ve çalışanlarınızı motive etmenin yolları üzerinde çabalamalısınız. Peki çalışanlar nasıl motive edilir?

Taktir Edin

Ne iş yapıyor olursa olsun, tüm çalışanlar yaptığı işin takdir edilmesini beklemez. Geri dönüşler en büyük motivasyon kaynaklarıdır. Çalışanların yaptığı işlerden aldıkları övgü, bir sonraki işlerini daha iyi yapmaları için kırbaçlar. İşine ve çalışanına değer veren herkes, çalışanların yaptığı işleri övmenin motive edici etkilerini bilir. Çalışanlarınızı motive etmek istiyorsanız yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi, emeklerine hak ettikleri değeri vermek olacaktır.

Makul hedefler koyun

Yüksek hedefler koymanın daha fazla çalışmak için kamçılayıcı bir etkisi olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta tam tersi olarak bu uçuk hedeflerin ters etki yarattığını söylemek kesinlikle doğru bir tanım olacaktır. Hedeflerin zaten ulaşılamaz olması erken pes etmeyi de beraberinde getirir. Bunun dışına küçük ve yapılabilir hedefler her zaman ateşleyici bir etki yaratacaktır.

Bunada Göz At  İş Bankası Numara Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ortak aktiviteler yapın

Şirket içi çalışanların beraber yaptığı aktiviteler, olumlu bir etki yaratacaktır. Ayrıca şirket çalışanları, birbirleri arasındaki ilişkiyi ne kadar sıcak tutarlarsa, takım çalışmalarından alacakları verim de o kadar etkili olacaktır. Bir hafta sonu pikniği, ortak bayramlaşma, yılbaşı kutlamaları ve “happy hour” aktiviteleri en basit ve popüler aktivitelerdendir.

Sonuçları birlikte değerlendirin

Şirket çalışanları şirket hedefleri için hareket edecekse, sonuçları birlikte değerlendirin. Bu onlarda bir aidiyet hissi yaratacak ve bu değerlendirmeye kişisel katkı yapmaları için motive edecektir. Sonuçları paylaşın ve şeffaf bir yapıda hareket edin.

Pozitif kalın

Çalışanlar nasıl motive edilir cevabını arayan iş verenler için vereceğimiz en büyük tavsiye, güler yüzlü olmaları olacaktır. Asık suratlı ve sevilmeyen iş verenler ilk fırsatta çalışanlarının olumsuzluklarına maruz kalır. Nitekim burada sorunu kendinizde aramalısınız. Kimse etrafına mutsuzluk saçan biri için çalışmak istemez. Bunun için empati kurmanız yeter ve olumlu biri olmanız yeterli olacaktır.

Mola konusunda adil olun

Çalışanlarınızdan verimli bir çalışma bekliyorsanız, dinlenmeleri için yeterince zaman ve uygun ortam sağlamalısınız. Molasız çalışmak çok çalışmak anlamına gelmez. Aksine, çalışanlar mola saatlerinde mental ve fiziksel olarak dinlenirler ve daha verimli çalışabilirler. Mola saatlerine kadar çalışmak onlar için motive edici bir özelliktir.

Eşit olun

Her çalışana eşit bir şekilde yaklaşırsanız, çalışanlarınız için adil bir kişi olursunuz. Çalışanlar, adil çalışma koşullarının olmadığı ortamlarda işe adapte olmazlar. Motive olmak için uzak bir ihtimal gibi görünse de eşit olmanız çalışanlarınız açısından olumlu bir hava yaratır.

Amaç belirleyin

Çalışanlarınızın amacı olması, en önemli motivasyon kaynaklarından biridir. Günümüzde birçok işyeri, çalışanlarını motive etmek için hedef gösterme yöntemini uygular. En basitinden bunu kendiniz için düşünün. Spor yaparken kendinize bir adım veya dakika hedefi gibi hedefler koyarsınız. Bu sizin için bir motivasyon sebebi olacaktır.

Bunada Göz At  İş Bankası Karekod ile Nasıl Para Çekilir?

Takım çalışması yapın

İçi boş vaatler yerine ortak bir amaç belirleyin ve bir takım çalışması yapmak konusunda destekleyici olun. Şirket içi rekabet kadar şirket çalışanlarının diğer rakiplere karşı ortak bir çalışma gerçekleştirmek de motivasyon aracıdır.

Küçük ödüller verin

Bir kahve hatta bir çikolata gibi ödüller küçük olabilir ancak manevi değerleri büyüktür. Bu çalışanları motive etmek için kullanılan etkili bir yöntemdir. İş yerinde çalışan çalışanlarınız kendileri için ek hedef koymalarına sebep olur.

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL