BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Başbakanlık İletişim Merkezi Başvuru Sorgulama hizmeti ile BİMER’e yapmış olduğunuz başvurularınızın son durumunu sorgulayabilirsiniz.

BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

İki şekilde Bimer Başvuru Sonucu Sorgulama işlemi yapılabilir.İlki  E-devlet üzerinden TC Kimlik numarası ile yapılan, ikincisi Bimer Başbakanlık sitesinden yapılabilen sorgulama işlemidir.

BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama telefon ile yapılır mı?

Bimer telefonla başvuru ve sonuçları  için ALO 150 numarasını cep veya sabit telefonlardan arayarak sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

BİMER’e yapılan başvurular kim ya da kimler tarafından okunmakta ve değerlendirilmektedir?

Vatandaşlarımızın Başbakanlığa (veya doğrudan Halkla İlişkiler Daire Başkanlığına) her şekilde gönderdikleri istek, görüş, öneri, ihbar ve şikâyetler, Başkanlığımızdaki uzmanlar tarafından incelenerek değerlendirilmekte; gereği yapılmak üzere ilgili Bakanlık, Valilik, kamu kurum ve kuruluşlarına iletilmektedir.

bimer-basvuru-sorgulama

Başvurum ne zaman sonuçlanır?

Türk vatandaşlarının ve Türkiye’de ikamet eden yabancıların kendileri ve kamu ile ilgili dilek ve şikâyetleri konusunda yetkili makamlara yaptıkları başvuruların sonucu veya yapılmakta olan işlemin durumu hakkında dilekçe sahiplerine en geç otuz gün içinde gerekçeli olarak cevap verilir.

BİMER nasıl çalışır?

BİMER uygulaması bir yazılım ile web üzerinden yürütüldüğü için yurdumuzun en ücra köşesinden yapılan müracaat ve bu müracaata ilişkin yapılan işlemler Başbakanlık’tan koordine ve takip edilebilmektedir. BİMER sisteminde Valilik ve Valilik kapsamındaki Kaymakamlık, İl Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri ile Bakanlıkların Merkez Teşkilatı, Genel Müdürlük, müstakil Başkanlık/ Daire Başkanlığı ve yine Bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili kuruluşlarına kullanıcı adı ve sisteme giriş şifresi tahsis edilmiştir. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli tüm kullanıcılar, her gün kullanıcı adı ve şifresi ile BİMER programına girmekte ve o gün kendisine gelen müracaatların işlemini yapmaktadır.

BİMER 

“Başbakanlık İletişim Merkezi” (BİMER); bilişim ve iletişim teknolojileri kullanılarak hayata geçirilen bir halkla ilişkiler uygulamasıdır. BİMER, Başbakanlık Bilgi İşlem Başkanlığınca yazılımı gerçekleştirilen bir program ile web sayfası üzerinden kullanılan bir sistem olup, vatandaş ile devlet arasındaki iletişim kanallarını açık tutarak, müracaatların her zaman ve her yerden yapılabilmesini mümkün kılmaktadır.

Bunada Göz At  Bedava Nasıl Hizmet Alınır

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL