Basit ve Etkili Manipülasyon Teknikleri

Yazar: Emre Genel

Manipülasyon dünyanın en eski ikna tekniklerinden biridir. Bu özelliklerden mahrum olan insanların, manipülatör insanlara karşı girdiği tartışmalardan haklı çıkmaları pek olağan değildir. Ancak basit ve etkili manipülasyon teknikleri makus kaderinizi değiştirebilir. Bu bir nevi insanları istediğiniz yöne karşı doldurma sanatıdır. Unutmayın ki manipülasyon hayatın her yerinde. Küçük bir çocuğun annesinden istediği oyuncağı aldırmak için söyledikleri veya bir esnafın satış yaparken sarf ettiği kelimeler. Manipülasyon teknikleri iyi ve kötü olmak üzere iki farklı şekilde kullanılabilir. Bu, bunun daha çok etik kısmını oluşturan faktörler. Bizler daha çok manipülasyon sanatının kendisiyle ilgili yazıyı kaleme aldık. Daha fazla vaktinizi almadan basit ve etkili manipülasyon teknikleri detaylarına geçelim:

 

1.    Üstünlük Kurmak İçin Beden Dilini Kullanın

 

basit ve etkili manipülasyon teknikleri

Fiziksel hareketler, davranışlar ve jestler, hararetli konuşmalarda kontrol edilemez bir hal alabilir. Ancak insanların birçoğu bu hareketleri gözlemler. Çevrenizdekiler, bu hareketlerden bir anlam çıkarma eğiliminde olurlar. Peki bu hareketler ne anlama gelir? Bu, birini etkileyebilmek için etkili bir vücut dili kullanabileceğiniz anlamına gelir.

İletişimin büyük bir bölümü sözlü değil, etkileşimle olur. Örneğin yere bakan veya kolları çapraz bağlayan biri, rahatlıkla sizinle istekli konuşmadığını belli edebilir. Beden dilini okumayı öğrenmek, karşınızdakilerin fikirleri hakkında bilgi sahibi olabilmenizi sağlar.

Beden dili hakkında bazı ilginç gerçekler: 

  • Açık avuç içi güven duygusu yaratır:
  • Avuç içiniz aşağı bakacak şekilde el sıkışmak hakimiyet ve avuç içi yukarı bakacak şekilde itaatkarlık anlamına gelir.
  • Bir grupta gülerken, göz teması kurduğunuz ilk kişi en çok güvendiğiniz kişidir.

 

2.      Bakış Açısını Değiştirin

 

basit ve etkili manipülasyon teknikleri

Basit ve etkili manipülasyon teknikleri arasında en çok tercih edilen şey, perspektifi değiştirmektir. Karşınızdakiler, kendi dünyasında kurduğu gerçeklere inanıyorsa, bunu yıkmak için bir anti tez ileri sunmalısınız. Bu tip olayları genelde ateist ve inançlı kişiler arasında çok sık duyarsınız. Her iki tarafta bakış açısını değiştirmeyi amaçlar ve bunu bir manipülasyon aracı olarak kullanır. Bir örnek verecek olursak, arabasını satmak isteyen biri, arabanın pas lekelerini geri plana atmak için düşük kilometreden bahsedebilir.

Bunada Göz At  Sinema Sorgulama

Bazı perspektif gerçekler:

  • Önceki gece iyi uyuduğunuza kendinizi ikna etmek, zihninizi uyuduğunuzu düşünmeye yönlendirir (aksi takdirde “plasebo uykusu” olarak bilinir).
  • Dunning Kruger Etkisi: Zeki insanlar kendilerini küçümseme eğilimindeyken, cahil insanlar parlak olduklarını düşünme eğilimindedir.
  • Araştırmalar, en sevdiğiniz şarkının geçmişinizdeki duygusal bir olayla ilişkili olduğunu gösterir.

3.      Başkaları Hakkındaki Bilgilerinizden Yararlanın

 

basit ve etkili manipülasyon teknikleri

İnsanların psikolojik ihtiyaçlarını onlara baskı kurmak için kullanabilirsiniz. Bu, boyun eğme, kabul etme veya dahil olma ihtiyacı ve tam tersi olabilir. İnsanların zayıf yanları, sizin gücünüzü oluşturur. Örneğin karşınızdaki birini başka biriyle görüşmemeye telkin ettiğinizde, onun fikirlerini değiştirmek için psikolojik yanlarını kullanın. Birinin psikolojik eğilimleri, düşünce tarzları ve özellikleri hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, düşünceleri ve söz konusu düşünceler üzerindeki genel etkiniz üzerinde o kadar çok avantaj elde edebilirsiniz. Burada başarının anahtarı bilgidir.

 

4.      Uygun Zamanlamayı Tercih Edin

 

En basitinden bir avcıyı düşünün. Saldırmak için her zaman en iyi pozisyonu kollar. Siz de etkili bir sonuç almak için konuşmanın neresinde hangi hamleyi yapacağınızı düşünün.  İşin püf noktası, aktif olarak bir farkındalık sağlamak ve gözlerinizi sürekli olarak fırsatları kollamaktır. Örneğin, birisi yorgun olduğunda veya meşgul olduğunda belirli iyilikler istemeyi deneyin. Bunun en klişe örneği, yakın arkadaşı evlenen bir kıza evlilik teklifi etmek gibi düşünebilirsiniz.

 

5.      Suçluluk Hissi Yaratın

 

Suçluluk duygusu manipülasyonu, hedefi yaptığı ya da yapamadığı bir şey için kötü hissettirir ve onları yanlışlarını “telafi etmek” için harekete geçirir. Bunun iki farklı yöntemi vardır. Birinde kendinizi acındırmak, diğeri de karşı tarafın haksızlık yaptığını öne çıkarmak. Bu, bilinçli ya da bilinçsiz yapılan, en eski, basit ve etkili manipülasyon tekniklerinden biridir.

Bunada Göz At  Ruhsat Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

6.      Manipülatif Ahlak Kurma

 

Manipülatif ahlakileştirme, manipülatörün ahlaki ve etik kurallarına uymayan davranışlar veya inançlar için hedefi suçlu hissettirir

 

7.      Manipülatif Kendini İfşa Etme

 

Manipülatif kendini ifşa etme, daha sonra manipülasyonun hedefinden daha değerli bilgiler alabilmek için kullanılır. Yani, kendiniz hakkında doğru veya yanlış bir takım özel bilgilerden söz etmek, karşınızdakilerin duygularını manipüle eder. Bu sayede istediğiniz duygusal kıvama getirmeniz daha kolay olacaktır. Kişisel bilgiler, potansiyel olarak bilginin alıcısını güçlendirir ve bilgi veren kişiyi potansiyel olarak savunmasız bir konuma getirir.

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL