ASKİ Borç Sorgulama

Yazar: Emre Su Borç Sorgulama

ASKİ su borcu öğrenme ve su faturası ödeme işlemlerinizi internet üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. ASKİ’nin faaliyet gösterdiği illerde ikamet etmekte olan vatandaşlar, “su faturam ne kadar” ya da “su borcunu öğrenme” gibi işlemleri nasıl ve nereden gerçekleştirebileceklerini merak etmektedir. ASKİ borç sorgulama sayfası üzerinden ister TC kimlik numaranızla, isterseniz de e-devlet şifrenizle tüm bu işlemler ve çok daha fazlası yapılabilmektedir.

ASKİ Su Fatura Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

ASKİ (Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi) resmi web sitesi; aski.gov.tr üzerinden vatandaşlar su borcunu kolaylıkla öğrenebiliyorlar. Bunun için sitenin fatura sorgulama sayfasına ulaşmalı ve bu sayfada sizlerden istenilen bilgileri girerek, “Sorgula” butonuna tıklamalısınız. Söz konusu işlemlerin nasıl yapıldığına dair ayrıntıları aşağıda maddeler halinde sizlere aktardık.

  1. Web tarayıcısını açın (Chrome gibi) ve adres satırı kısmına ASKİ resmi web sitesi fatura sorgulama adresi olan http://www.aski.gov.tr/tr/Fatura_Sorgula.aspx bağlantısını adres satırı kısmına yazın.
  2. Karşınıza çıkan sayfada; “Sayaç Numarasından Fatura Sorgulama” veya “Adres Kodundan Fatura Sorgulama” olmak üzere iki türlü fatura sorgulaması yapmanız mümkündür.
  3. Hangi yöntemi tercih ederseniz edin, sistem sorgulama için bazı bilgilere ihtiyaç duyacaktır. Gerekli olan bu bilgiler fatura üzerinde yer almaktadır. Bilgilerinizi hatasız ve eksiksiz bir şekilde, sizden istenilen alanlara girmelisiniz.
  4. Gerekli bilgileri girdiğinizde; “Sorgula” butonuna tıklayarak, ASKİ su faturası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu adımlar, internet üzerinden gerçekleştirildiğinden dolayı, internet erişiminizin olduğu bir akıllı telefon yada bilgisayarınızın olması gerekmektedir. Sorgula butonuna bastığınızda karşınıza, ödenmemiş su borçlarınız çıkacaktır. İlgili faturalar hakkında sistemde yer alan detaylar kısmını inceleyebilir ve faturalarınızın toplam ne kadar yaptığını, toplam bölümünden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet ile ASKİ Borç Sorgulama

Borç bilgisini öğrenmek istediğiniz fatura için e-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. ASKİ borç sorgulama işlemini e-Devlet üzerinde entegre edilen sorgulama bölümünden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlem de online bir şekilde yapıldığı için mobil cihazınızın ya da bilgisayarınızın mutlaka internet erişimi olmalıdır.

Bunada Göz At  Saski Borç Sorgulama

Diğer yandan e-Devlet ile ASKİ borç sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için e-Devlet şifresine de ihtiyacınız vardır. Eğer daha önce bir e-Devlet şifresi almadıysanız yada şifrenizi unuttuysanız, bu durumlarda sizlere en yakın PTT şubesine giderek yeni şifre talebinde bulunmalısınız. Sadece bir kaç dakikalık bir işlem ile 5 TL ücret karşılığında e-Devlet şifrenizi zarf içerisinde sizlere veriyorlar.

Eğer; e-Devlet üzerinden ASKİ borç sorgulaması yapmak ve bu işlemi şifresiz yapmak isterseniz, bu durumda yazımızın devamında ele alacağımız “Şifresiz ASKİ Borç Sorgulama” ve “TC No ile ASKİ Borç Sorgulama” başlıklarını inceleyebilirsiniz.

E-Devlet şifresine sahip vatandaşlar, aşağıdaki adımları izleyerek e-Devlet sistemi üzerinden ASKİ geçmiş borç öğrenme işlemini yerine getirebilirler.

  1. Kullanmakta olduğunuz akıllı telefon, tablet yada bilgisayarınızın web tarayıcısını açın ve adres satırı (url) kısmına, e-Devlet sitesinin resmi web adresi olan giris.turkiye.gov.tr’yi girin. Böylelikle doğrudan e-Devlet web sitesine giriş yapmış olacaksınız.
  2. Sağ üst köşedeki arama kutucuğuna “ASKİ” yazınız ve çıkan sonuçlar arasından; “Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü Fatura Bilgileri Sorgulama” sonucuna tıklayınız.
  3. Açılan sayfada, eğer sisteme henüz giriş yapmadıysanız sizlerden kimlik doğrulaması istenilecektir. “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak, açılan sayfada T.C Kimlik No ve e-Devlet Şifresi bilgilerinizi girerek, “Sisteme giriş yap” butonuna tıklayın.

Bu adımdan sonra ASKİ geçmiş su borçlarınız için e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri aynı zamanda resmi e-Devlet mobil uygulaması üzerinden de yapabilirsiniz. Bunun için e-devlet kapısını android ya da İOS uygulamasıyla indirmeniz ve www.turkiye.gov.tr adresindeki hizmetlerden yararlanabilmek için uygulamaya giriş yapmanız gereklidir.

Şifresiz ASKİ Borç Sorgulama

Sorgulama işlemlerini online bir şekilde yapmak, bireylere birçok avantaj kazandırmaktır. Bunlardan en önemlisi online sorgu sayesinde, şubeye giderek saatlerce sıra beklememize gerek kalmadı. Artık herkes evinin ya da işyerinin rahatlığında, internet erişimi sayesinde online sorgu yapabiliyor. Ancak genellikle bireyler şifreli yapılan işlemler sırasında sıkılmakta ve hatta bazen işlemi yapmaktan vazgeçmektedir. Bu grupta yer alan kişiler için geçmiş su borcunu öğrenme işlemi şifresiz bir şekilde nasıl yapılır analiz ettik. Şifresiz ASKİ borç sorgulama hizmetinden iki türlü faydalanabilirsiniz:

  1. Yöntem: ASKİ Resmi web sitesi üzerinden Fatura Sorgulama işlemi (bkz. ASKİ Su Fatura Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?)
  2. Yöntem: e-Devlet üzerinden şifresiz ASKİ BorçSorgulama işlemi şeklindedir.
  3. yöntemi yazımızın başında ele almıştık. ASKİ resmi web sitesi üzerinden herhangi bir şifre gerekmeden kolayca borçlarınızı sorgulayabiliyorsunuz. Bu yöntemin dışında eğer e-Devlet üzerinden şifresiz ASKİ geçmiş borç sorgulama işlemini gerçekleştirmek isterseniz de, öncelikle sisteme ya da e-devlet uygulamasına giriş yapmalısınız. Ardından ASKİ su faturası sorgulama sayfasına ulaşmalısınız. Söz konusu sayfada tarafınızdan istenilen bilgiler, faturanız üzerinde yer almaktadır.
Bunada Göz At  Koski Borç Sorgulama

Fatura sorgulama sayfasına direkt giriş yapabilmek için; mobil imza, TC kimlik no, e-imza veya İnternet Bankacılığı giriş yöntemlerinden herhangi birini kullanabilirsiniz. Mobil imza, TC kimlik kartı, e-imza yada İnternet Bankacılığı giriş yöntemlerine dair çok daha fazla bilgiyi ve nasıl yapılacağını e-Devlet sitesi üzerinde ilgili yönergelerde yazmaktadır. Bu yönergeleri takip ederek, kolayca işlemleri tamamlayabilirsiniz. Bu yöntemler arasında en çok tercih edileni ise İnternet Bankacılığı üzerinden su faturası sorgulama işlemidir. Çünkü diğerlerine kıyasla bu yöntemin kullanımı daha kolaydır.

TC No ile ASKİ Borç Sorgulama

TC no ile ASKİ borç sorgulama işlemi de e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilir bir sorgulama işlemidir. Bunun için e-Devlet resmi web sitesine giriş yaparak, fatura sorgulama sayfasını bulun ve bu sayfaya giriş yapabilmek için T.C Kimlik Kartı giriş yöntemini tercih edin. Sonrasında kimlik numaranızı ilgili yere yazarak giriş yapın ve kolaylıkla ASKİ su faturası sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirin.

Aski Su Borcu Sorgulama Telefonu

ASKİ su borcu sorgulama telefon numarası üzerinden de gerçekleştirilebilmektedir. Kurumun çağrı merkezi numarası olan 444 27 54 numaralı telefondan veya ALO 185 Çağrı merkezinden ilgili borç sorgulama birimlerine bağlanabilirsiniz.

Telefondan su borcu öğrenme işlemini gerçekleştirirken dikkat etmeniz gereken tek husus; faturanızın mutlaka yanınızda olmasıdır. Çünkü telefonun diğer ucundaki personel, sizden talep edeceği abonelik bilgileri doğrultusunda su borcu sorgulama işlemini gerçekleştirecek ve böylelikle sizlere geçmiş dönem faturanız ile ilgili bilgi aktarımında bulunacaktır. Bu nedenle su faturanızın yanınızda ve üzerindeki yazıların/bilgilerin “okunabilir” olmasına dikkat ediniz.

Aski Borç Sorgulama Ankara

ASKİ borç sorgulama Ankara’da ikamet eden vatandaşlar; 0312 306 72 72 numaralı telefon numarasından ilgili birime bağlanarak, borç sorgulama hizmetinden yararlanabilirler. İlgili birim, işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi için tarafınızdan fatura üzerindeki bilgileri isteyecektir. Telefondan ASKİ su borç sorgulama hizmetinin verilebilmesi için bu bilgileri eksiksiz ve hatasız bir şekilde karşı tarafa iletmelisiniz.

Bunada Göz At  Su Fatura Borcu Sorgulama

Aski Borç Sorgulama Aydın

Aydın ili sınırlarında ikamet etmekte olan ve aynı zamanda ASKİ alt yapısı ve hizmetlerinden faydalanmakta olan vatandaşların, faydalandıkları bu hizmetlere karşılık olarak ödemesi gereken faturaları güncel olarak öğrenebilmeleri için kurumun borç sorgulama Aydın merkezi ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. Telefon ile ASKİ Aydın su borcu sorgulama işlemini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar;  0532 111 70 09 numaralı telefonu arayarakilgili birimden hizmet alabilirler.

Aski Borç Sorgulama Adana

ASKİ’nin faaliyet gösterdiği bir diğer ilimiz olan Adana’da ikamet eden vatandaşların, su faturası borcu ödeme işlemini telefon ile gerçekleştirmek istediklerinde ise; 0322 457 10 25 telefon numarasını aramaları gerekmektedir. Böylelikle vatandaşlar, verecekleri abonelik bilgileri doğrultusunda; eski ve yeni ASKİ su borçlarını öğrenmiş olacaklardır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL