Askerlik Borçlanması Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Askerlik borçlanması; emeklilik için gerekli olan yaşı doldurmanıza rağmen, sgk prim gününüzün eksik olması durumunda, askerlik borçlanması yaparak, erken emekli hakkına sahip olmanızı sağlar. Askerlik borçlanması sorgulama yapabilmeniz için, sgk girişinizin askere gitmeden önce yapılmış olması gereklidir. Askerliğinizi kaç gün yapmış iseniz, askerlik borçlanmanızı da ancak o gün kadar yapabilirsiniz. Bu sayede, eksik prim gününüzü ,askerlik borçlanması sayesinde tamamlayarak, emekli olma hakkına sahip olmuş olabilirsiniz.

Ssk, bağkur ve emekli sandığı için askerlik borçlanması yapılabilmektedir. Askerlik borçlanması, asgari ücrete bağlı olduğu için, bu tutar her 6 ayda bir değişmektedir. İhtiyacınız olan gün sayısı max. Askerlik gün sayınız kadar olabileceği gibi, eğer 1 gün bile eksiğiniz varsa, 1 gün bile borçlanabilirsiniz. Eğer yaşınız ve primleriniz emekli olmanız için yeterli ise, askerlik borçlanması yapıp, boşuna para ödemenize gerek bulunmamaktadır. Askerliği borçlanmanızın ve bu parayı ödemenizin bu durumda bir katkısı olmayacaktır. Askerlikten muaf tutulanlar da askerlik borçlanması yapamazlar. İnternetin tüm alanda yaygınlaşmasıyla birlikte devlet, yasal tüm işleri halkın internet üzerinden takip edebilmesi için, e- devlet uygulamasını başlatmıştır. turkiye.gov.tr sitesi üzerinden, postaneden alacağınız e-devlet şifresi ile giriş yapabilir, prim günleriniz ve askerlik borçlanması ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Kesin ve en doğru bilgilere, bu site sayesinde kolayca ulaşmak mümkün!

Askerlik borçlanması sorgulamanızı yaptıktan sonra, ihtiyacınız olan gün sayısı kadar borçlanabileceğiniz gibi, daha yüksek emekli maaşı almak istiyorsanız da, üst limitten askerlik borçlanmanızı yapabilirsiniz. Askerlik borçlanmasını yaptıktan sonra 1 ay gibi bir sürede, alt limit veya üst limit olarak, istediğiniz toplam miktarı yatırarak, erken emekli olma şansına sahip olabilirsiniz.

Bunada Göz At  Cari Hesap Nedir? Muhasebede Cari Hesap Nedir?

Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL