Araç Muayene Sorgulama

Yazar: Emre Genel

Son yıllarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler, birçok yeni model aracın piyasaya çıkmasına zemin hazırlamıştır. Araçlardaki bu hızlı gelişme, bazı alanların da varlığını zorunlu kılmıştır. Ulaştırma Bakanlığı’nın emri ile, artık araçlardaki kaza ve risk oranını düşürmeye yönelik çalışma başlatılmış ve her aracın 2 yıl süreyle, periyodik muayene yaptırması zorunlu hale gelmiştir.

Araç muayenelerini yaptırmadan önce, telefon veya online hizmetlerden randevu alınmaktadır. Randevuların tamamlanmasının ardından, belirlenen tarihlerde istasyona gidilir ve muayene işlemleri yaptırılır. Araç baştan aşağıya kadar kontrol edilir ve bunun sonucunda araç hakkında rapor tutulur. Muayeneden geçen araçlar ücretini ödedikten sonra işlemlerini sonlandırabilir. Fakat muayeneden kusurları dolayısıyla geçemeyen araçlar, kusurlarını ortadan kaldırması koşuluyla tekrar çağırlır. Araç muayene sorgulama işlemi de, araç hakkında muayene bilgilerine ulaşmak için uygulanan bir işlemdir. Muayene sorgulama ekranında, araç hakkında tüm detaylı istatistikler ortaya çıkmaktadır.

Araç Muayene Randevu Alma Sorgulama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın zorunlu kıldığı muayene uygulaması, bilindiği üzere randevu sistemiyle ilerliyor. Alınan randevular hakkında sorgulama yapmak için, TÜVTÜRK resmi internet sitesine giriş yapılması gerekmektedir. http://www.tuvturk.com.tr/ adresine giriş yapılmasının ardından, ekrana aracın plakasının yazılması gerekmektedir. Plakanın altında yer alan ise, verilen randevu veya muayene numarasıdır. Bu numarayı da yazdıktan sonra, resimli kod girilir ve sorgulama işlemi tamamlanır. Alt kısımda araç hakkında tüm detaylı bilgiler yazacaktır.

Araç Muayene Alınan Randevu Sorgulama

Az önce de belirttiğimiz gibi tüm muayene sorguları, http://www.tuvturk.com.tr/ adresinden detaylı olarak yapılmaktadır. Alınan randevuyu sorgulamanın başka bir yolu ise, E-devlet sistemidir. E-devlet sistemine T.C kimlik numarası ve şifre ile girilir. Ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı alanına geçilir. Bu alanda araç muayene sorgulama ekranına tıklanır ve gelen ekrana araç plaka numarası, trafik tescil belgesi seri numarası ve muayene numarası gibi bilgiler gilir. Bu bilgilerin yazılmasının ardından, muayene sorgulama işlemi başarıyla tamamlanmış olacaktır.

Bunada Göz At  Evde Para Kazanmanın Yolları

Geçmişe Dönük Araç Muayene Sorgulama Mümkün mü?

Araç muayenelerini sorgulama ekranlarından görüntülemek son derece basit bir işlemdir. Alınan randevuların sorgulanabileceği bu ekranda, ayrıca geçmişe dönük rmuayeneler de görüntülenebilmektedir. Geçmişe daik raporları sorgulamak da aynı işlemler üzeirne kurulmuştur. http://www.tuvturk.com.tr/ adresinden veya E-devlet kapısından 24 saat boyunca geçmişe dönük muayenelerini sorgulayabilirsiniz.

E-Devletten Araç Muayene Sorgulama Yapılabilir mi?

Araç muayene sorgulamak için sıklıkla tercih edilen yöntem, E-devlet kapısıdır. Bilindiği gibi E-devlet üzerinde tüm resmi kurumların bir alt kategorisi vardır. Aynı şekilde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölümüne giriş yapılmasıyla, araç hakkında detaylı muayene bilgisine ulaşılabilmektedir. Bunun için ödenmesi gereken ücret veya ekstra ödeme yoktur.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı bölümünde araç muayene sorgulama alanına geçiş yapılır. Daha sonra araç plaka numarası, muayene rapor numarası ve trafik tescil belgesi seri numarası gibi özel bilgiler yazılır. Tüm bu işlemlerin ardından detaylı bilgiler ekrana gelecektir.

Plaka ile Araç Muayene Randevu Sorgulama

Araç muayene işlemleri 24 saat yapılabileceği gibi, aynı zamanda ücretsizdir. http://www.tuvturk.com.tr/ adresinden ve E-devlet üzerinden aralıksız olarak muayene randevu sorgulayabilirsiniz. Açılan ekranlarda ilk istenen detay, aracın plaka numarasıdır. Tüm işlemler araçların şahsi plaka numarasıyla yapılmaktadır.

Kısa Mesajla (SMS ile) Araç Muayene Sorgulama Yapılabilir mi?

Bunun için tek yapılması gereken, kullanmakta olunan cep telefonları üzerinden mesaj bölümünü açıp, mesaj yazma yerine plaka yazmak ve 5664’e göndermektir. Devamında araç muayene bilgisi, araç kaza kaydı, muayene kilometre bilgisi gibi detaylar mesaj yoluyla gelmektedir. Fakat bu işlem ücret talep ettiği için, pek kullanılan bir sorgulama işlemi değildir.

Araç Muayene Tarih, Saat Bilgisi Sorgulama

Yeni bir araç alacak olan sürücüler, alacağı araç hakkında bilgi sahibi olmak ve muayene detaylarına ulaşmak için, muayene sorgulama ekranlarını açarlar. Aynı durum araç sahipleri için de geçerlidir. Muayene işlemi zorunlu kılınan bir işlem olduğu için, üzerinde basa basa durulan bir konudur. Araç hakkında muayene tarihi, saati ve tüm teknik bilgilere ulaşmak için yukarıda bahsettiğimiz, http://www.tuvturk.com.tr/ sitesine, E-devlet kapısına giriş yapılması veya kısa mesaj yoluyla araç plakasının gönderilmesi gerekir. İşlemlerin tüm raporlarına bu şekilde ulaşabileceksiniz.

Bunada Göz At  Rapor Parası Sorgulama

Araba Şase Numarasından Araç Muayene Sorgulama Mümkün mü?

Her aracın kendine ait bir şase numarası vardır ve numarayla da sorgulama işlemi yapılmaktadır. Yukarıda yazdığımız işlemlerden sadece kısa mesaj yoluyla yapılan sorgulama ekranında, bu işlem geçerli kılınmıştır. Kısa mesaj yoluyla 5664’e araç şase numarasını yazmanız durumunda, 2 dakika içerisinde tüm muayene detayları kısa mesaj olarak ulaşacaktır.

Araç Muayene Sorgulama Ücreti

Araç muayene sorgulamaları 24 saat boyunca yapılabileceği gibi, herhangi bir ücret talebi de yoktur. Tüm muayene sorgulamaları ücretsizdir fakat sadece kısa mesaj yoluyla yapılan sorgulamanın bedeli 5 TL’dir. Bunun sebebi ise, kullanılan operatörlerin komisyon almasından dolayıdır.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL