Araç Hasar Sorgulama

Yazar: Emre Diğer Sorgulama Araçları

Günümüz gelişen dünyasında özellikle yirminci yüzyılın son çeyreğinde internetin tüm dünyada yaygınlaşması ile tüm veri depolama işlemleri internet üzerinden yapılmaya başlandı. Vergi kayıtları, mal tescilleri vb. devlet işlemleri bu çağın yeni getirisi olan icatlara aktarıldı ve onlar aracılığıyla arşivlenmeye başlandı. Bu gelişmeler pek tabi ülkemizde de gerçekleşti. 2008 yılında kamuoyuna ”devletin kısa yolu” adı ile bir proje sunuldu. Bu projenin adı türkiye.gov.tr idi. Bu proje kapsamında sorgulanacak öğrenilecek pek çok bilgi ve belgeye; adli sicil kaydından vergi sorgulamalarına varana kadar ulaşılabilme imkânı vatandaşlara sunuluyor. Ve bu uygulama günümüzde de yoğun bir şekilde kullanılıyor.

Araç Sorgulama işlemi araba piyasası ile ilgilenen ve araba alışverişinde bulunan herkes için oldukça önemli bir husus. Bu işleme tramer (trafik sigortaları bilgi merkezi kurumu) de deniyor. Bu sorgulama aracılığıyla aracın sigorta belgesi geçmişi görüntülenebileceği gibi aracın hasar kaydı, geçirdiği büyük hasarlı kazalar da araç geçmişi halinde dosyalanarak kaydediliyor. Böylece aracın sahibi olmak isteyen kişi bu bilgi havuzuna ulaşarak faydalanabiliyor, aracın geçmişini görüntüleyebiliyor.

Araç Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Peki, bu görüntüleme işlemi nasıl gerçekleştirilir? Bu işlem de az önce sözünü ettiğimiz e-devlet portalı üzerinden erişimi mümkün bir işlem. Tabi ki bu işlem için bir e-devlet şifresine ihtiyacınız var. Bu şifreyi en yakınınızdaki PTT şubesinden 5 TL gibi küçük bir ücret karşılığı alabilir veya kullandığınız bankanın internet bankacılığı kısmına giriş yaparak e-devlet sistemini ücretsiz kullanabilirsiniz. Sisteme girdikten sonra göreceğiniz arama çubuğuna araç sorgulama yazarak erişebileceğiniz gibi aynı zamanda site adı altında emniyet müdürlüğü sekmesine girerek de ulaşabilirsiniz. Adınıza tescilli araçları bu şekilde sorgulamanız mümkündür. Aşağıda gitmeniz gereken bağlantı paylaşılmıştır. Tıkladığınız zaman e-devlet portalına şifreniz veya banka bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra karşılaşacağınız sayfa şu şekildedir;

Bunada Göz At  İzmirgaz Abone Numarası Öğrenme

e devlet devlet araç hasar sorgulama ekranı

Buraya geçerli bir plaka numarası yazdığınız zaman aradığınız tüm bilgiler çıkmaktadır.

Araç sorgulaması yaptıktan sonra sizinle paylaşılacak olan bilgiler;

  • Plaka No
  • Marka
  • Model Yılı
  • Ruhsat Tarihi
  • Tescil Birimi
  • Cinsi
  • Renk 1
  • Renk 2
  • Çalıntı mı?
  • Hak Mahrumiyeti

Sms ile Araç Hasar Sorgulama

Bir diğer sorgulama yöntemi ise sms aracılığı ile sorgulama. Bu sorgulama yöntemi turkcell, avea / türk telekom, vodofone gibi büyük şirketlerin ortaklığı ile oluşturulmuş bir proje. Yapacağınız şey ise şu: Sorgulama istediğiniz aracın plakasını tamamen bitişik ve büyük harflerle olacak şekilde (örn: 34AA3434) yazıyorsunuz ve 5664’e gönderiyorsunuz. Size gelen mesajda eğer aracın kaza geçmişi yoksa bu bildiriliyor. Aracın geçmişte geçirdiği bir kaza varsa da yaptığı kaza, kazanın gerçekleşme biçimi, kazanın maddi değeri ve kazanın gerçekleştiği tarih size cevap olarak gönderiliyor.

Sms ile Değişen Parça Sorgulama

Eğer aracın değişen parçalarını da görmek isterseniz size ulaştırılan kaza tarihini; PARCA boşluk plaka (örn: 34AA3434) boşluk kaza tarihi (arada noktalar olacak şekilde) yazarak yine 5664 e gönderdiğiniz takdirde size ödenen işçilik tutarı, değişen parçanın tutarı ve değişen parçanın adı detaylı biçimde ulaştırılıyor.

Bir diğer sms sorgulama biçimi ise detaylı sorgulama. Detaylı sorgulamayı DETAY boşluk plaka yazarak gerçekleştirebilirsiniz ve size aracın son sahibi, son sahibin aracı kullanma süresi, aracın trafiğe çıkış tarihi, kaskosunun olup olmadığı, şayet varsa toplam kaskolu süre, toplam kaskosuz süre, plaka değişimi, plaka değişiminin gerçekleştiği iller, aracın tür değişimi size ulaştırılıyor.

Ayrıca bu işlemleri yukarda anlatıldığı gibi detaylarını görerek veya detaysız olarak şase no ile de gerçekleştirebilirsiniz. HASAR boşluk S boşluk plaka numarası (örn: 34AA3434) yazılarak normal hasar sorgulama, DETAY boşluk S boşluk plaka numarası (örn: 34AA3434) yazılarak detaylı sorgulama şase numarası ile yapılabilir.

Bunada Göz At  İşkur İş Başvuru Sonucu Sorgulama

Araç Sorgulama Yaparken Bilinmesi Gerekenler?

Araç Plaka Sorgulama işlemi yaparken dikkat edilecek hususlar plakanın geçerli olması ve kullanılıyor olmasıdır. Sorgulama işlemini yaptığımız resimli anlatımlarla gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Sorgulama işlemiyle birlikte öğrenebileceğiniz bilgilerden biriside çalıntı olup olmadığına dair bilgidir. Hak mahrumiyeti var mı ve plaka kimin üzerine kayıtlı olduğu sorgulaması yapılabilir mi?

E Devlet Araç Sorgulama İçin Tıklayınız!


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL