Arabasını Satmak İsteyenler İçin En Çok Satan Arabalar Hangileri?

Arabasını Satmak İsteyenler İçin En Çok Satan Arabalar Hangileri?

Yazar: Emre Genel

Türkiye’de ikinci el alım satım işi kârlı bir iş olarak görülmekte. Günümüzde bu işi yapan insan sayısı azımsanacak kadar değil. Alım satımlarda kâr elde etmek isteyen ve elindeki araçları hızlı bir şekilde satmak isteyen vatandaşlar en çabuk satan arabalar hangileri araştırmalarını yapıyor. Otomobil fiyatlarının yükselmesi ve artan kur farkının da etkisiyle çoğu vatandaş için sıfır kilometre araç almak şu an hayal gibi görünüyor. Bu da haliyle ikinci el araç piyasasını hareketlendiriyor.

İkinci el araç alım satımı mı yapıyorsunuz? Sizin için en çabuk satan arabalar hangileri araştırdık.

 

1.     Renault

Fransız otomobil üreticisi Renault markasının ürettiği araçlar ülkemizde her yıl rağbet gördü. Özellikle bazı modelleri son zamanlarda trafikte belli bir şekilde kendini göstermekte. 2019 en çok satan ikinci el araba modeli 240 bin 870 adet ile Renault oldu. Renault’un en çok satan modeli ise, tahmin edildiği üzere Clio.

 

2.     Volkswagen

Volkswagen, Türkiye’de ucuz yollu Alman kaliteli araçları olarak bilinmekte. Başta Passat, Polo ve Golf modellerine ek olarak, ticaret ile uğraşan vatandaşların da rağbet gösterdiği panelvan araç tipleri de mevcut. En çabuk satan araba modelleri arasında ikinci sırada yer alan VW, 2019 yılında toplam 239 bin 700 adet sattı. Volkswagen markasının 2019 yılında en çok satan aracı Passat oldu. 58 bin 596 adeti ile aynı zamanda 2019 yılının en çok satan modeli unvanına da sahip oldu.

 

3.     Ford

Dünyanın en çok satan araba modellerine sahip olan Ford, uzun süredir Türkiye’ye standart modellerini uzun süredir satıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Ford Motor Company şirketine ait marka, ikinci el alım satım yapan galericilerin gözdelerinden biri. 2019 yılı itibariyle 177 bin 464 adet satış yapan Ford, en çabuk satan araba modelleri hangileri listemizde 3. sırada yer alıyor. Son zamanlarda dünya genelinde en çok satan araba modeli olan Focus, 49 binden fazla satarak 2019 yılında Türkiye’nin de en çok satan modeli oldu.

Bunada Göz At  Snapchat ile Para Kazanmak Artık Mümkün! İşte Snapchat ile Para Kazanma Yöntemleri

 

4.      Fiat

İtalyan otomobil üreticisi FIA marka otomobiller, 2019 yılının en çok satan araçları arasında 4. sırada yer aldı. Toplamda 176 bin 775 adet araç satışı yapan Fiat’ın en çok satan araçları, ticari tip modelleri oldu.

 

5.     Opel

Alman otomobil üreticisi Opel, geçtiğimiz yıllara oranla ikinci el satışlarda düşüş yaşadı. 2019 yılında satılan ikinci el Opel marka araç sayısı, 98 bin 159.

 

6.     Mercedes-Benz

Türkiye ve dünya genelindeki lük araç piyasasının mutlak hâkimi Mercedes-Benz, ikinci el araç satışında da toplam lüks araç satışında lider. En çok satan ikinci el lüks otomobil yarışnda 94 bin 463 adetle lider, genel satışlarda ise 6. sırada yer aldı.

 

7.     BMW

en çabuk satan arabalar

Sıfır araç satışında olduğu gibi ikinci el lüks araç satışında da Mercedes’in en büyük takipçisi olan BMW, 2019 yılında 88 bin 534 adet sattı. Alman otomobil üreticisi bu rakamla Türkiye genelinde en çok satan ikinci el otomobil piyasasında da 7. sırada yer aldı.

 

8.     Hyundai

en çabuk satan arabalar

Güney Koreli dünyaca ünlü otomobil üreticisi ise, 79 bin 630 adetle 8. sırada yer aldı. Ancak 30 gün satış hızı ile, 2019 yılının en çabuk satan otomobil markası olduğunu da söylemekte fayda var. Koreli üreticinin en çok satan ikinci el araç modeli 28 bin 638 adetle Accent oldu.

 

9.     Peugeot

en çabuk satan arabalar

Geçtiğimiz yıllara oranla pazarda çok daha fazla bir paya sahip olan Peugeot, 2019 yılında bariz bir düşüş yaşadı ve toplamda 74 bin 628 adet ikinci el satışı yapıldı. Peugeot markasının en çok satan modeli, 13 bin adetle 301 oldu.

 

10. Toyota

en çabuk satan arabalar

Son yıllarda Türkiye’de popülerliğini yitiren markalardan bir diğeri de Toyota markası oldu. Toyota’nın toplam ikinci el satışı, 56 bin 514 ile sınırlı kaldı.

Bunada Göz At  Seçmen Sorgulama

 

 

 


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL