Aksa Doğalgaz Fatura Sorgulama

Yazar: Emre Doğalgaz Borç Sorgulama Genel

2004 yılında elektrik satışı yapmaya başlayan Aksa firması, Türkiye genelinde müşterilerine indirimli satış yapmaya başlamıştır.

Aksa doğal gaz faturanızı sorgulamak için Sayaç ID numaranızı bilmeniz gerekiyor. Daha sonra sistem sizlere Güvenlik Kod sistemini soracaktır. Aşağıda gördüğünüz kodu girerek faturanıza ait sen son güncel bilgilere ulaşabileceksiniz.

Faturamı Sorguladığımda Hangi Değerleri Göreceğim?

Faturanızı sorguladığınızda sizlerden alınan bütün beldeleri ayrıntılı bir şekilde göreceksiniz. Bu değerlerden bazılarını şu şekilde belirtebiliriz:

İletim Bedeli: İhraç edilen ya da üretilen elektrik enerjisinin doğru bir şekilde ulaştırılması ile ilgili bir vergidir.

Sayaç Okuma Bedeli: Sayaçların okunması ile ilgili bir vergidir.

Belediye Tüketim Vergisi: BTV olarak gözükür.

Bunların dışında Perakende Satış Hizmet Bedeli, Enerji Fonu ve TRT Payı gibi değerleri faturanızı sorguladığınız zaman net bir şekilde görebileceksiniz.

Aksa Doğalgaz faturanızı sorgulama işlemi yapabilmeniz için yukarıda da belirttiğimiz gibi “Sayaç ID” no’sunu bilmeniz gerekiyor. Tesisat no ya da abone no ile borç öğrenme işlemini yapabilirsiniz. Eğer abone numaranızı bilmiyorsanız, öğrenmeniz mümkündür. Abone numara sorgulama işlemleri genel olarak T.C. kimlik numarasını sorgulama ile yapabilirsiniz. Aslında abone numaranızın ilk iki kısmı sadece tesisat adresinizi, sıfırlardan sonra olan kısımlar ise de daire numarasını belirtmektedir.

Abone Numarası Sorgulama

Abone numarası olmadan ne yazık ki fatura sorgulama işlemini yapamazsınız. Abone no’sunu öğrenmek için şu 2 yöntemden birini kullanabilirsiniz:

  • Doğal gaz faturasının üzerinde abonelik bilgilerini inceleyebilirsiniz.
  • Bunun dışında bölgenizde olan dağıtım şirketine danışabilirsiniz. İnternet üzerinde çeşitli sayfalardaki sorgulama programlarını kullanabilirsiniz.

Tesisat Numarası Öğrenme

Abone numarası ve tesisat numarası aynı anlama gelmektedir. İşlevleri genellikle aynı olan bu numaralar sayesinde faturalarınızı sorgulayabilir, çeşitli işlemler yapabilirsiniz. Bu numaraya bazı dağıtım şirketleri tesisat numarası derken, bazıları da abone numarası adını vermektedir. Bu numaralar karıştırılmaz, zaten aynı şeylerdir. Karıştırılmaması gereken numaralar doğal gaz sayacın üzerinde yazan sayaç numarasıdır. Bu farklı numara olmakla beraber işlevi, diğer numaralara göre çok farklıdır.

Bunada Göz At  En Yakın Acente Sorgulama

Aksa Doğalgaz faturası sorgulamak için https://www.aksadogalgaz.com.tr/Online-Islemler adresini kullanabilirsiniz.


Yorum yaz

BEN KİMİM?
Emre Rothzerg

Ben Avusturalya'dan Emre. Ruhunuza ve kesenize zenginlik katan bloguma hoşgeldiniz.

TAKİP EDİN:
İLETİŞİM:
[email protected]
SORUNUZ MU VAR?
ŞİMDİ ABONE OL